Перший номер доставлено читачам

 

 

Сорочини

Рейтинг користувача: 4 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаНеактивна зірка
 

(9 березня) Дні, коли відзначаються пташині свята сорочини, пов’язані з сонячною активністю і проводяться вони перед весняним рівноденням.

Починає пробуджуватись від зимового сну матінка-земля, з далеких країв, різних країн повертаються перелітні птахи. В народі кажуть, що прилетіло «сорок сороків». Скрекоче іменинниця-сорока, саме в цей день вона кладе на гніздо 40 прутиків, а з вирію вилітає 40 жайворонків. Ще будуть морози, бо ж «март за всіх варт», «Але зима уже безсила, бо і щука хвостом лід розбила».

Люди раділи цьому дню, вшановували його, бо наставала справжня весна. В цей день в кожній родині проводився сорочинський обряд з випеченими колобками. Їх по одному викидали через відчинене вікно, проганяючи мороз з певними замовляннями, чим допомагали річному Сварожому Колу і Всесвітньому Ладу в пробудженні Природи.

Слово «колобок» не російське: коло – круглий бік (круглобокий хліб; він використовувався в магічних ритуалах і обрядах наших давніх предків). Господині випікали сорок пташок, наколювали на вербові гілочки, роздавали дітям, аби ті йшли на поля, пагорби закликати весну, закликали пташок до гніздіння, в магічних рухах і співах підкидали їх якомога вище, якомога ближче до неба і сонечка. Дорослі пригощалися кренделями, политими медом, дарували випечених пташок одне одному з магічними заклинаннями та добрими побажаннями на здоров'я, тепло, добробут. Проводили ворожіння з магічним числом 40. Соловейків, жайворонків закликали дівчата, зозуль, ластівок – хлопці. Жінки повинні були виткати 40 цівок, а хлоп і з'їсти 40 варених галушок. Робилося це від щирого серця, щедро й багато, бо Сорочини – своєрідна жертва польовим духам, рожаницям, Душам дідів-прадідів, що саме в цю пору прилітають на рідну ниву.
Пробудження всієї природи (період року) її початок і час залежить від таких чинників, як географічне положення країни, її кліматичні умови. .Весною змінюється стан рослинного і тваринного світу. За народною наукою (фенологією) це починається тоді, коли пташка-вівсянка проспіває, або як кажуть просвистить свою знамениту веснянку: «Кидай сани, бери віз», і «Щука хвостом лід розіб'є».
Християни переіменували свято «сорок сороків» на «сорок святих» і відмічають його сорока днями пізніше, за іншим календарем 22 березня.

Тамара Желіба

Нові статті

10 листопада 2020
21 січня 2019
21 січня 2019
21 січня 2019
21 січня 2019

Пошук

©2021 журнал Українська Родина. Всi права застережено. Повне або часткове використання матеріалів сайту дозволено лише за умови прямого, відкритого для пошукових систем гiперпосилання на адресу матеріалу. Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламної інформації. Думка редакції може не збігатися з думкою авторів. Web - ISSN 1819-9968; print - ISSN1819-995X. Ukraine, 02140, Kyiv-140, Revytskogo 44 app. 4. Template Design © JoomShaper.

Пошук